Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
parallax

Otele Nasıl Müşteri Çekilir?

Otele Müşteri Çekmenin Yolları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte geleneksel pazarlama akımı yavaş yavaş sona ermekte. Artık dijital pazarlama zamanı. Dijital kanallarda yer almayan markalar uzun vadede bu durumdan zararlı çıkacak. Şunu da belirtmek gerekiyor; dijital pazarlama bir sektöre ait değildir. Her türlü kişi ve kurum tarafından yapılabilir.

Otelleriniz için de gelecek planlarınıza dahil etmeniz gereken bir durum dijital pazarlama. Tatil sezonları geldiğinde, ara tatillerde ve amaçladığınız tüm dönemlerde müşterileriniz azalmasın aksine artsın istiyorsanız, bu yazımızı okuyarak nasıl müşteri çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir Hikayeniz Olsun

Her şeyin temeli kaliteli hizmettir. Ancak dikkat çekici olmakta bir o kadar önem taşıyor. Bu yüzden oteliniz benzersiz ve inovatif olmalıdır. Sahip olduğunuz hikaye, insanların duymak ve başkalarıyla paylaşmak isteyeceği bir yapıda olmalı. Onlara sunacağınız güzellikler ve samimiyetiniz unutulmaz değerler olacaktır. Bir başlangıç örneği verelim; misafirleriniz resepsiyonda giriş işlemleri yaparken, soğuk bir bardak limonata veya küçük ikramlar güzel bir adım olacaktır.

Medya/Basın

Halkla ilişkiler departmanınız iç pazara ulaşabilmeniz için her zaman çok değerli bir araç olacak. Ayrıca yerel ve ulusal basın kanallarında bulunan çalışanlarla aranızı iyi tutmalısınız. Bu yüzden onların yaratacağı gündemlerde ve haberlerde başrol siz olursunuz.

OTA (Online Seyahat Acenteleri)

Bahsettiğimiz gibi içinde bulunduğumuz dönemde, online pazarlama çok önemli bir durumda. Online seyahat acenteleri bu konunun en önde gelenlerinden. Elbette her acentenin aldığı komisyon miktarı değişiyor. Bu acenteleri iyi bir şekilde analiz edin ve size değer kattıklarından emin olun. Genel stratejiniz için ne kadar doğru bir pozisyonda olduklarını araştırın. Satış oranlarınızı yükselten acenteleri tespit ederek onlarla çalışmaya devam edin, zarar verenleri ise kendinizden uzaklaştırın.

Otele Müşteri Çekmek

Destinasyon Pazarlama

Eğer müşteri sayınızı arttırmak istiyorsanız, internet sitelerinde yer aldığınızdan emin olun. Yerel turizm ofisinizle iletişime geçin ve yardım isteyin. Otelinizi tanıtmak için neler yapabileceklerini öğrenin. İnternette yer alma ve tanıtılma konusunda size önem verildiğinden kesin olarak emin olun. Ayrıca kongre büroları ile iyi ilişkiler kurarsanız, bu bürolara gelen her teklifte akla ilk gelen yer siz olursunuz.

Satış Temsilcisi

Oteliniz bünyesinde mutlaka bir satış temsilcisine sahip olmalısınız. Bu kişi yerel iş fırsatlarının dinamiklerine hakim olmalı. Otelinizi sürekli olarak konaklama yapan toplu firmalar bulunuyorsa, bunları ziyaret etmesini sağlayın. Onlara etkileyici hediyeler gönderin, ilişkilerinizi her zaman iyi tutun. Hizmetinizi bağımlı olmalılar.

İnternet Sitesi ve Arama Motoru Optimizasyonu

Otelinizin kesinlikle bir internet sitesi olmalı. Bu sitenin de doğru bir stratejiyle SEO içerikli olarak optimize edilmesi gerekiyor. Ayrıca siteniz satış için de uyumlu olmalı. Doğru anahtar kelimeler belirlenerek doğru yerlerde yer almalı, kazanımlarınızı arttırma yolları bulmalısınız.

Tüm dijital pazarlama stratejilerinizin belirlenmesi ve uygulanması konusunda son derece profesyonel ve deneyimli ekibiyle hazır durumda olan CRM Medya ile çalışabilirsiniz.

Sosyal Mecralar

Facebook, Twitter, Swarm, Youtube gibi dev kanallarda profil oluşturun. Sadece oluşturmayın, aktif olarak da kullanın. Birçok gezgin, gideceği yeri önceden araştırıyor. Bu araştırmalarda size rastlamaları ve sizinle ilgili olumlu yorumları okumaları son derece faydalı olacaktır. Bu yorumları bulmak için de diğer internet sitelerini de kontrol etmeniz gerekiyor. Gezginlerin ya da otellerin yorumlanmasını konu alan sitelerin takibi için bir program oluşturun. İnsanların yazdığı tüm olumlu ve olumsuz yorumları okuyun, cevap verin. Ama her şeyden önce onları anlayın. Kendinizi savunmak yerine onların tarafında olduğunuz hissini verin. Olumlu yorumların alanlarını yükseltmeye, olumsuz bulunan özelliklerinizi de düzeltmeye çalışın. Yorum cevaplama süresini 2 günden fazla aşmayın.

Mobil

Günümüzde birçok otel web sitesini akıllı telefonlara da aktardı. Asla geri de durmayın. Mobil uygulamalar tüm oteller için bir zorunluluk değil ama sahip olmak her zaman bir avantajdır. Çok bütçe ayırmak zorunda da değilsiniz. Otelinizin konumunun, hizmetlerinin, imkanlarının yer aldığı ve müşterilerinizle etkileşime geçebileceğiniz bir uygulamanızın olması yeterli. Bunlara sahip olduktan sonra satış-rezervasyon ve canlı yardım gibi eklentileri de eklemeniz oteliniz için ayırıcı bir özellik olacaktır.

 

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form