Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
parallax

Otellerin Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Hata

Otellerin Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar

Sosyal medya kanalları, artık tüm sektörden firmaların giriş yapması gereken bir yer haline geldi. Günlük çevrimiçi kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan online platformlar, reklam ve pazarlama için de çok uygun bir yer halini aldı.

Dijital platformlarda bulunan sektörlerden biri olan oteller, müşterileri ile bire bir diyaloga girme, anında satış yapma, sorunları belirleme ve çözüm bulma konusunda buralardan yararlanabiliyor. Ancak uzmanlarla ya da doğru kişilerle çalışılmadığında birçok hata da yapılabiliyor.

Bu yazımızda otellerin sosyal medya platformlarında yaptığı en büyük 5 hatadan bahsedeceğiz.

Nerede Bulunacağını Bilememek

Hangi sosyal medya platformunda bulunmanız gerektiğini ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmemek bir kaosa yol açabilir. Bu yüzden öncelikle hangi kanallarla müşterilerinize hitap etme şansınızın olduğunu bilmeniz gerekiyor. Turizm faaliyetleri gerçekleştiren otellerin en çok kullandığı sosyal mecralar Facebook ve Instagram’dır. Ancak bu durum elbette değişebilir. Çünkü dijital platformlarda hiçbir şey bir önceki günkü gibi kalmamaktadır. Sürekli gelişim ve değişim aşamaları geçirir. Bu değişimleri doğru takip etmek ve nerede neden yer aldığınızı bilmek, en gerekli durumlardan biridir.

Sosyal Medya Hesaplarının Yönetimini Yanlış Kişilere Vermek

Otel personelleri, özellikle aktif müşteri yoğunluğunun arttığı dönemlerde birçok farklı işle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bu durum sosyal medya çalışmalarına vakit ayıramama ihtimali doğurmaktadır. Sosyal medya kanallarını yönetmen için otel çalışanlarından birini görevlendirmek yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Otelinizin sosyal medya kanallarında bulunan profillerini doğru bir şekilde yönetmek için kesinlikle profesyonellerden yardım almalısınız. Zira bu alanda tecrübesi bulunmayan kişilere otelinizin online profillerini emanet etmek, size olumsuz bir şekilde de dönebilir.

Otelinizin kurumsal dilini, sosyal medya tasarımlarını, ilişkilerini, online itibar yönetimini, hedef kitlesini, pazarlama stratejilerini doğru bir şekilde belirleyip etkili bir uygulama yapabilmesi CRM Medya ile iletişime geçin.

Dijital Mecraları Tamamen Ücretsiz Kullanmaya Çalışmak

Otellerin yaptığı en büyük hatalardan birisi, ücretsiz olarak hesap açtıkları sosyal medya kanallarında tamamen ücretsiz bir şekilde büyüyebileceğini düşünmektir. Maalesef hiçbir şey bu kadar kolay değildir.

Sosyal medyada sunulan hizmetlerden çoğunun ücretsiz olması doğru bir yargıdır. Ancak ücrete tabi olan hizmetleri de yeri geldiğinde kullanmak gerekir. Bu ‘özel’ hizmetleri almayan oteller, uzun vadede rakiplerinin gerisinde kalacaktır.

Müşteri Yorumlarına Cevap Vermeye Tenezzül Etmemek

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasında büyük farklılıklar var. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız tanıtım, bilgi, kampanya vb. temelli içeriklere müşterilerinizin yorum yapması kaçınılmazdır. Bu yorumlara cevap vermeye tenezzül etmemek yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Dijital dünyada, özellikle sosyal medyada takipçilerinizle etkileşime geçmeme lüksünüz olamaz.

Bu durum sadece paylaşım yapmanızla alakalı değildir. Siz bir şey paylaşmasanız bile müşterileriniz sizinle etkileşime geçebilir, sorular sorabilir. Bu sorulara cevap vermezseniz, tercihlerini cevap verme zamanında cevap veren rakiplerinizden yana kullanabilirler.

Olumsuz Yorumları Yok Etmeye Çalışmak

Birçok kuruluşun yaptığı hatalardan biri olan bu yanlışı oteller de yapıyor. Müşterilerin olumsuz yorumlarını kaldırmak, kaldırma talebinde bulunmak çok büyük bir hatadır. Kaldırmak için bir çaba göstermeyip aynı zamanda cevapta vermemek daha büyük bir hatadır.

Yapılan olumlu yorumlara karşı benimsediğiniz tutumu, dili, şeffaflığı ve samimiyeti olumsuz yorumlarda da geçerli kılmalısınız. Bu sayede misafirlerinizin gönlünü alabilir, bu diyaloga şahit olan diğer potansiyel müşterilerin de dikkatini çekebilirsiniz.

Bunlar haricinde Otellerin Dijital Pazarlamada Yaptığı Hataları inceleyebilir, buna uygun çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form