Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

  parallax

  Dijital Reklamcılık Dünyasında Serüvenin 8 Basamağı

  Dijital Reklam Serüveni

  Dijital reklamcılık ile markaların hedef kitlelerine iletişimi yoğunlaştı ve buna bağlı olarak etkileşim sağlama potansiyelleri de özellikle son yıllarda oldukça yükseldi. Bu bakımdan markaların artık kazanmak, büyümek ve uzun vadeli yatırımlar yapmak için alternatifleri de çoğalmış oldu. Tüm sektörlerden her markanın bu sayede büyüme, hedef kitlesine en etkili şekilde erişim sağlama imkanı doğdu. Dolayısıyla dijital reklamcılık, turizm sektörünün başlıca tanıtım kanallarını oluşturmaya başladı.

  Dijitalden bahsederken elbette akıllara öncelikle ve çoğunlukla sosyal medya kanalları geliyor. Sosyal medyanın artık hayatın önemli bir parçasını oluşturması, insanların sosyal medyada ciddi vakit geçirmesi ve artık dijital mecraların ölçülebilir, analiz edilebilir veri desteği sağlaması kuşkusuz ki bu anlamda büyük bir rol oynuyor. Dolayısıyla kullanıcı davranışları ve hedef kitleye yönelik reklam stratejileri belirlemek mümkün olabiliyor. Bu da hangi sektörden olursa olsun markaların, ciddi rakiplerle aynı kulvarda mücadele verebilme imkanını dahi sunabiliyor. Sonuç olarak dijital reklamcılık yalnızca bir dünya değil, aslına bakarsanız bir galaksi kadar derin, karmaşık ancak kendi içinde sistematik ve düzenli işleyen bir bütünü ifade ediyor.

  Peki, dijital reklamcılık dünyasında işleyiş nasıl ilerliyor? Dijital reklamların yayınlanmasına kadar ve bir sonraki reklamın oluşturulmasına kadar hangi basamakları tırmanmak gerekiyor?

  Turizm sektöründe işletmeler arasındaki rekabet ateşini harlayan, yaratıcı ve yenilikçi olan markaları ön plana çıkaran dijital reklamcılık, bugün doğru dijital ajansla çalışmaya başladığınızda size karlılığın kapılarını sonuna kadar açmaya hazır bir konumda bulunuyor. Çünkü dijital reklamcılık, profesyonel ve bu alandaki teknik bilgilere hakim olmayı gerektiriyor. Eğer siz de bu alanda profesyonel olduğuna emin olduğunuz bir dijital ajansla çalışmaya başladıysanız, dijital reklamlarınızla ilgili nasıl bir yol izlediklerini, birazdan sıralayacağımız adımlardan takip edebilirsiniz.
  Dijital trendleri takip eden, turizmin dijital dönüşümünü işletmelere başarıyla yansıtabilen bir dijitqal ajansla çalışıyorsanız, kazanmak için belli ki çok fazla beklemeyeceksiniz. Dilerseniz size dijital reklamcılıktaki adımların kısaca serüvenini aktaralım. İşte dijital reklamcılık dünyasında serüvenin 8 basamağı…

   

  Hedef Kitle Belirleme

  Hedef Kitle Belirleme

  Reklamcılık genel olarak ele alındığında, üründen önce tüketici profili yani çok daha ön plana çıkıyor. Nasıl bir kitleye hitap ettiğiniz, yaş aralığından coğrafi dağılıma, cinsiyetten ekonomik sınıfa kadar pek çok farklı parametrede değerlendirilerek belirleniyor. Sonuç olarak ortaya hedef kitleniz çıkıyor.

  Turizm sektörü her ne kadar genele hitap ediyor gibi görünse de yine hedef kitle belirlemek ve bu hedef kitleye uygun dijital reklam tasarımları derlemek büyük önem taşıyor. Bildiğiniz gibi oteller temaları, belirli yaş aralığı kabul etmeleri, aile tatillerine ya da balayı çiftlerine hitap etmeleri gibi farklı profillerde hizmet verebiliyor. Bununla birlikte çalıştıkları pazar dolayısıyla yurt dışında da belli lokasyonlara çalışmayı tercih ediyor. Dolayısıyla bu seçimler, dijital reklamların tasarımlarında önemli farklılıklar oluşturuyor. Renk seçimlerinden görsel seçimlerine, hitap şeklinden tatil vaatlerine kadar hem görsel hem yazılı içeriğe hedef kitleye uygun çalışma gerektiriyor.

  Sonuç olarak dijital reklamcılıkta serüven hedef kitle belirlemeyle başlıyor. Hedef kitleyi belirlemek ve otele uygun hedef kitle için reklam tasarımlarını gerçekleştirmekse, alanında uzman dijital ajansın yaratıcılığına kalıyor.

   

  Tüketici Davranışlarını Değerlendirme

   

  Doğru tüketicinin doğru marka ile bağ kurabilmesi için markaların hedef kitlelerini iyi tanımaları, dijitaldeki alışkanlıklarını ve satın alma serüvenlerini etkili bir şekilde değerlendirmeleri gerekir. Her hedef kitle için hem satın alma konusunda hem de dijital kullanım açısından belirleyici özellikler bulunuyor. Dolayısıyla markaların hedef kitleleri için oluşturacakları reklamların tasarımları kadar söylemleri, satın almaya yönlendirecek kampanya ve içerikleri de tüketici davranışlarının belirleyeceği ölçülere göre belirleniyor.

  Tüketici davranışları hakkında bilgi toplamak markalara çok ciddi avantajlar sağlarken, bu verileri toplama süreciyse profesyonellik, aynı zamanda da çevrim içi teknolojilere hakimiyeet gerektiriyor. Dolayısıyla profesyonel dijital ajanslardan yardım almak markalara ciddi faydalar sağlıyor. Turizm sektöründe dijital reklamcılık serüveninizin ikinci basamağı da böylece başarıyla tamamlanmış oluyor.

   

  Doğru Dijital Platform Analizi

  Doğru Dijital Platform Seçimi

   

  Hedef kitle ve tüketici davranışlarına göre, elbette ortaya markaların dijital reklamlarıyla müşteri potansiyelini yakalayabilecekleri dijital mecralar da çıkacaktır. Bildiğiniz gibi kullanıcı profili, sıklıkla kullanılan dijital mecralarda farklılığı da beraberinde getiriyor. Buna göre yayınlanan reklamların hedef kitle ile buluşması ve ilgi görmesi, bu ilginin rezervasyona dönüşmesi ancak ve ancak dijital reklamların doğru dijital platformda yayınlanması ile mümkün olabilir.

  Sosyal medyada yapılan çalışmalarda, sosyal medya hesaplarını canlandırabilir, etkinliğini artırabilirsiniz. Bunun dışında diğer çevrim içi kanallar üzerinden ise web sitenizin trafiğini yükseltebilir, marka bilinirliğinizi artırma fırsatı bulabilirsiniz.

  Dijital platformlar bildiğiniz gibi sosyal medya kanallarıyla sınırlı değildir. Hedef kitlenizin takip ettiği dijital yayınlar, ziyaret ettikleri bloglar, sözlükler, kullandıkları arama motorları gibi pek çok farklı alanda hedef kitlenizin markanızla karşılaşmasını, tanışmasını ve bağ kurmasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu alanda da işi uzmanına danışmanızda fayda var.  Hedef kitlenizi belirlerken aynı zamanda sizin için doğru kanalı da tespit etmesi için dijital ajansınıza başvurabilirsiniz – ki onlar bu konu üzerine zaten siz teklif etmeden çalışmaya başlayacaklardır.

   

  Coğrafi Seçim ve Pazar Tercihi

  Turizm sektörüne henüz atılan, genç ve dinamik markalar için kurumsal kimlik çalışmaları ile birlikte karlılığı getirecek pazar arıştırmaları son derece önemli. Bununla birlikte, sektörde yıllardır var olan ve markasını başarıyla geleceğe taşımaya devam eden turizm profesyonelleri içinse yeni ve karlı pazar araştırmaları yapma fikri de son derece cazip olsa gerek.

  Alanında uzman dijital ajanslar, kurumsal kimlik ve yoğun satış getirecek coğrafi seçimler yapılması konusunda yeni markalar için çalışmalar yaparken, aynı zamanda tecrübeli ve köklü markalar içinse yeni pazarların da kapılarını aralıyor; bu yeni coğrafi seçimler için yepyeni reklam çalışmaları, rakip analizleri ve dijital çözümler sunuyor. Eğer siz de bir turizm profesyoneli olarak bir dijital ajansla çalışmaya başladıysanız, hem yer aldığınız pazar hem de yeni coğrafi seçimler için satış ve pazarlama çözümleri desteğini ajansınızdan alabilirsiniz. Dijital reklamcılık serüveninde, bir sonraki adımınızda hazırlanan yerli reklamlarınızı, seçeceğiniz hedef kitle olarak belirleyeceğiniz coğrafyaya göre uyarlayabilir, yabancı misafirleriniz için de otelinizde farklı konsept çalışmalarına gidebilirsiniz.

   

  Yaratıcılık

  Tüketici Davranışlarını Belirleme

  Markanızın hedef kitlesi ve reklamlarınızın yayınlanacağı mecraları belirledikten sonra, artık gerisi yaratıcı sürece kalmış demektir. Yaratıcı süreçte, video reklamlarınızın, reklam bannerlarınızın tasarımları, yazılı ve görsel içerik çalışmalarınız gerçekleşmeye başlar. Sloganlarınız belli olur; otelinizin öne çıkarmak istediğiniz özelliklerine, kampanyalarınıza ve çalışılmasını istediğiniz tema, hedef kitlenize ve yayınlanacak reklam mecrasına göre uyarlanır.

  Hedef kitlenin markanızın reklamları ve dolayısıyla markanızla bağ kurması oldukça önemlidir. Bu nedenle yaratıcı çalışmalar yapmak, orijinal fikirler üretmek ve tasarımlara özen göstermek gerekir. Bu da kuşkusuz ki yine profesyonel dijital ajanslardan alabileceğiniz hizmetler kapsamına girmektedir.

   

  Tüm Pazarlama Kanalları ile Entegrasyon

  Bir dijital ajansla çalışmaya başladıysanız, reklamlarınızı yoğunlukla hangi dijital pazarlama kanallarından yayınlıyor olursanız olun, daima yenilikçi ve entegrasyona açık bir marka olmanız gerekmektedir. Rakiplerinizin yer aldığı mecralara erişiminiz olmalı, aynı zamanda yeni dijital pazarlama kanalları ve trendlerini de takip etmelisiniz.

  Elbette bunu sizin yerinize yapacak bir dijital ajansınız olması işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Siz otelinizin yönetimine odaklanırken, dijital reklam çözümleriniz ile daha fazla rezervasyon almak ve hedef kitlenize en etkili şekilde ulaşmanızı sağlayacak yeni reklam kanalları keşfetmekle, bırakın dijital ajansınız ilgilensin.

   

  Akılcı Reklam Harcamaları

  Dijital reklamcılık hakkında bilgi toplamak ve markalar için dijital reklam çözümleri üretmek belki de bu alana biraz mesafeli duranlara kolay gibi görünebilir. Ancak işin içine girdiğinizde dijital reklam harcamaları yaparken, pek çok markanın bu alana yoğun sermaye ayırdığını, buna karşılık umduğunu bulamadığını da gözlemleyebilirsiniz.

  Dijital reklamcılık kanallarını profesyonelce kullanarak, dijital reklam harcamalarını minimum kullanabilir ancak etkisini artırma fırsatı bulabilirsiniz. Bunun için alanında başarılı bir dijital ajansa ihtiyaç olduğuysa muhakkak…

   

  Reklam Yatırım Getirilerini Değerlendirme

  Dijital reklamlarınız yayınlandıktan sonra, artık reklam getirilerini değerlendirmek, başarıyı ölçümlemek ve yeni dijital reklamlar için strateji belirlemek gerekiyor. Reklamlarınızın yarattığı etkiyi ölçümleyebilmek ve raporlanarak dijitaldeki serüveninizi sürdürmek için siz de işi profesyonellere bırakabilirsiniz.

  Çevrim içi dünyanın kapılarını aralayarak satış ve karlılığınızı yükseltecek, markanızı parlatacak tüm dijital trendler, stratejiler ve dijitaldeki tüm yenilikler için siz de profesyonel dijital ajans desteği almayı ihmal etmeyin. Unutmayın; turizmin geleceği dijitalde şekillenmeye devam edecek.

  before
  <
  Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
  form