Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

  parallax

  Turizm Sektöründe Dijital Mecralar İçin İçerik Nasıl Oluşturulur?

  Turizm Sektöründe Dijital Mecralar İçin İçerik Nasıl Oluşturulur

  Dijital çağ, büyük kuruluşlardan küçük yerel girişimlere kadar markaların hedef kitlelerine ulaşmaları, onlarla doğrudan iletişime geçebilmeleri ve mesajlarını en etkili şekilde iletebilmeleri için pek çok farklı alternatif sunuyor. Sosyal medyadan web sitelerine, bloglardan yazılı basının dijital kanallarına, dünyanın bir ucundan bir diğer ucuna markalar dijital mecralarda hedef kitleleriyle buluşabilmek adına diledikleri gibi rota çizebiliyorlar. Elbette bunun için yazılı ve görsel içerik ihtiyacı oluşuyor. Peki markalar bunu nasıl yapıyor? Ya da siz… Turizm sektöründe dijital mecralar için içerik nasıl oluşturulur; biliyor musunuz?

  Elbette içerik oluşturmak herkes için oldukça kolay… Hemen herkesin özellikle sosyal medya üzerinde kendince içerik üretebildiği, akıllı telefonların birbirinden cazip özellikleriyle birer sosyal medya uzmanı yaratabildiği günümüzde içerik oluşturmak belki de pek çok kişi için çocuk oyuncağı gibi görünebilir. Ancak işin aslı, özellikle de kurumsal kimlik inşa etme sürecinde markaların basit, üzerinde düşünülmemiş, alanında profesyonel kreatif bir ekibin elinden çıkmamış içeriklerle dijital mecralarda yer alması, onların güvenilirliğini ve marka imajını derinden sarsabilir. Bildiğiniz gibi dijital platformlarda küçücük hatalar, markalara son derece büyük zararlar verebiliyor. Bu nedenle sosyal medya yönetiminden web sitesi ve reklam tasarımlarına varana kadar pek çok alanda markalar profesyonel dijital ajanslarla çalışmayı tercih ediyor.

  Turizm sektöründe de kuşkusuz ki bu süreç bu şekilde işliyor. Dijitaldeki varlığını sağlam temeller üzerine kurmak isteyen ve dijitalin gücünü keşfetmiş olan tüm turizm profesyonelleri, doğru ve etkili içerik ile hedef kitlelerinin karşısına çıkmayı tercih ediyor. Ancak turizm sektöründe markaların dijital serüveninde içerik nasıl oluşturulur ve hedef kitlenin ilgisi markaya nasıl çekilir; bundan bahsederken, kuşkusuz ki dijital ajans ve marka işbirliğinden de söz etmek gerekir. Profesyonel destek alırken, dijital ajansınızla birebir iletişim içerisinde olmanızda büyük fayda var. Siz de onları yazılı ve görsel içerikle destekleyebilir, onların sizin ilettiğiniz içeriklerin etkisini yükseltmesini talep edebilir ve dolayısıyla iş birliğinizin değerini artırabilirsiniz.

  Dilerseniz gelin birlikte turizm sektöründe rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olacak, sizi diğer markalardan ayıracak ve dijitaldeki etkinizi artıracak içerik nasıl oluşturulur ve neden bu süreçte profesyonel bir dijital ajanstan destek almalısınız, göz atalım…

   

  Görsel içerik nasıl oluşturulmalı?

  Turizm Sektöründe Görsel İçerik Hazırlama

  Nasıl ki e-ticarette bir ürünün fotoğrafları ve videoları aracılığıyla kullanıcı, ürünü nasıl kullanabileceğine bakabiliyor ve onu izleme şansı bularak, kendine göre kullanışlı bulup satın almaya yöneliyorsa, turizm sektöründe de rezervasyonlar bu şekilde gerçekleşiyor. Web sitesinin ziyaretçileri, reklam bannerlarıyla karşılaşan kullanıcılar veya sosyal medya takipçileri, görsellere bakarak bir otelde konaklama fikrine yaklaşabilir ve kendilerine sunulan hizmetler, fırsatlar ve konsepti de uygun bulursa rezervasyonunu gerçekleştirebilir.

  Peki bir otelin dijital mecralarda kullandığı görsel içeriği nasıl olmalı? Bir otel görsel içeriğini nasıl oluşturmalı?

  Elbette görsel içeriği iki ayrı grupta değerlendirmek gerekir. Biz burada videolar ve sabit görseller olarak görsel içeriği iki ayrı alanda ele alacağız ve bu başlık altında sabit görsellerden bahsedeceğiz.

  Sabit görseller reklam bannerları, otel web sitesinde galeri, slider, konaklama, etkinlikler gibi farklı pek çok kategoride kullanılır. Bununla birlikte elbette blog ve sosyal medyada da sabit görsellere rastlamaktayız. Bu görseller özellikle reklam için kullanıldığı zaman grafik tasarımcıların yaratıcılığıyla buluşuyor ve ortaya satışa yönelik, kampanyayı ve otelin mesajını çarpıcı bir şekilde kullanıcının beğenisine sunan görseller çıkıyor. Bu da görsellerle karşılaşan hedef kitlenin otele ilgisini ve rezervasyonları artırıyor.

  Grafik tasarım, dijital reklamcılığın kilit noktalarından biri olarak gösterilebilir. Web sitelerinde sayfaların hazırlanmasından sosyal medyaya, blog ve reklam bannerlarından e-posta pazarlamaya kadar otellerin görselleri dijital dünyada uzun bir yolculuğa çıkıyor. Vitrininizi oluşturacak bu çalışmaların kuşkusuz ki profesyonel ellerden çıkması son derece önemli.

  Elbette görsel çekimlerinizin de alanında uzman bir çekim ekibi tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Çözünürlüğü yüksek, doğru kompozisyona sahip, otelinizin tüm albenisini ortaya çıkaracak, sunduğunuz hizmetleri, konseptinizi hedef kitlenize olduğu gibi aktarabilecek görsellerin elde edilmesi için çekimleri amatörlere bırakmamanızda fayda var. Dolayısıyla baştan sona görsellerin hedef kitleyle buluşmasında tüm süreç profesyonellerin elinden çıkmalıdır. Bu da doğru dijital ajansla çalışmanızla mümkün olabilir. Sosyal Medya Danışmanlığı yapan CRM Medya Turizm ile bu hizmetten en iyi şekilde yararlanabilirsiniz!

   

  Peki görseller hazırlanırken nelere dikkat ediliyor?

  Bu noktada öncelikle görseli kapatacak tasarımların yapılmaması ve sonuç olarak sadelik  gerekiyor. Otelin kurumsal kimliği ile örtüşen renk ve tasarımların seçilmesi, kampanya veya tanıtım gibi konuya uygun görsellerin tercih edilmesi önem kazanıyor. Bu da yine profesyonellik gerektiren çalışmalarla mümkün olabiliyor.

  Ayrıca kullanılacağı mecraya göre görseller farklı boyutlarda ve farklı tasarımlarda çalışılıyor. Boyuta göre görselin anlaşılır olmasını sağlamak için mecraya göre tasarım gerçekleştiriliyor.

  Dijital reklamcılıkta kullanılan sabit görseller hakkındaki tüm bu konuları değerlendirdiğimizde, tabii ki profesyonel bir dijital ajansla çalışma gerekliliği dikkati çekiyor. Eğer siz de otelinizin sabit görsellerinin etkileşimini artırmak, onları satış ve pazarlama bakımından güçlü hale getirmek istiyorsanız size ihtiyacınız olan grafik tasarım desteğini verebilecek bir dijital ajansla bir an önce tanışmalısınız.

   

  Yazılı içerikte nelere dikkat etmeniz gerekir?

  Turizm Sektöründe Yazılı İçerik Hazırlama

  Dikkati çeken ve hedef kitlenizi etkileyecek bir sloganınız var mı? Peki web sitenizin içeriği SEO için uygun mu? Konseptinizi, hizmetlerinizi, kısacası otelinizi ne kadar iyi tanıtabiliyorsunuz? Bir blogunuz var mı?

  Tüm bu soruları toparlayacak olursak…

  Otelinizin tanıtımı ve reklamları için yazılı içerik konusunda profesyonel destek alıyor musunuz?

  Kuşkusuz ki internet kullanıcıları görsellerden son derece fazla etkilenir. Ancak aradıkları özellikler hakkında bilgileri elbette web sitenizin yazılı içeriğinden alacak, vermek istediğiniz mesajı, otelinizin ayrıcalıklarını, konaklama paketleri hakkındaki bilgileri, yani onları rezervasyona götürecek detayları yazılı içerik aracılığıyla öğrenecektir.

  Dile hakim olmayan, doğru ifade edilmemiş, yazım ve hitabet açısından hatalı içerik misafir kaybettirir. Markanıza olan güveni sarsar. Markanızla ilk kez karşılaşan internet kullanıcılarında olumsuz birer ilk intiba oluşturur ve fikirlerini değiştirmeniz maalesef imkansıza yakındır.

  Gelin, misafir potansiyelinizin güvenini ilk karşılaşmanızdan itibaren inşa edin; sürekli misafirlerinizin güvenini tazeleyin ve sitenize, landing sayfanıza, reklam ve yer aldığınız tüm mecralara ziyaretçilerinizi artırırken, onları kurumsallığınızı koruyacak, en doğru şekilde karşılayın. Bunun için size profesyonel yazılı içerik desteği verecek bir dijital ajansla çalışabilir, dilediğiniz zaman e-posta pazarlama, kutlama, sunum ve benzeri pek çok alanda da yine yazılı içerik konusunda kendilerinden yardım isteyebilirsiniz. Böylece otelinize özel bir dil bütünlüğü oluşturabilir, kurumsal kimliğinizi koruyabilirsiniz.

   

  Sosyal medyada içerik oluştururken nelere özen göstermelisiniz?

  Sosyal medya günlük hayatın akışı içerisinde hemen tüm internet kullanıcıları için yoğun zaman geçirilen pek çok mecradan oluşuyor. Bu durum markaların satış ve pazarlama ağını genişletme imkanı bulabildiği bir alan açmanın yanında, satış ve pazarlama stratejilerinin çoğunu da bu platformlara kaydırmaya başlamalarına aracı oldu. Çünkü internet kullanıcıları artık satın alma fikirlerini yoğunlukla sosyal medya kanalları üzerinden alıyor ve bu etkiyi markanın lehine kullanma fırsatı yakalandığında oldukça fazla geri dönüşler alınabiliyor.

  Turizm sektörü için de en fazla umut vaadeden pazarlama kanallarını sosyal medya platformları oluşturuyor. Bu bakımdan turizm sektöründeki herhangi bir markayı sosyal medyadan ayrı düşünmek mümkün görünmüyor.

  Sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla dilediğiniz coğrafyaya kadar uzanabilir, marka bilinirliğinizi dünyanın dört bir yanına taşıma fırsatı elde edebilirsiniz. Bunu gerekse sponsorlu paylaşımlarınızda reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz lokasyonları belirleyerek, gerekse kullanacağınız etiketlerle sağlayabilir, geniş kitlelere hitap etme imkanı bulabilirsiniz.

  Elbette sosyal medyada kullanacağınız görsel paylaşımların kalitesi, sosyal medya paylaşımlarınızın teması, öne çıkan hikayeleriniz ve bu hikayelerin düzeni, kapakları, günlük hikaye paylaşımları gibi markanıza özel bir sosyal medya çalışması yapılması, profillerinizin göze hitap etmesi ve bu sayede takipçi toplaması markanızın karlılığının ve marka bilinirliğinizin garantisi olarak düşünülebilir. Düzensiz, baştan savma işler, bir markaya herhangi bir sosyal medya profili imajı çizmek takipçi çekmeyi zorlaştıracağı gibi markaya karşı güvensizlik ve önyargı duyulmasına da yol açabilir. Dolayısıyla özel bir tema belirlenmesi, bu tema çerçevesinde paylaşımların kaliteli, yalın, kolay anlaşılır ve cazip yazılı içerik oluşturularak takipçilerin beğenisine sunulması gerekir. Bu, kurumsallığın zorunluluklarından biri olarak gösterilebilir.

  Sosyal medya yönetiminiz, sosyal medyada etkili ve kaliteli içeriklerle yer almanız ve ilgi toplamanız, alanında profesyonel sosyal medya yönetimi ve içerik hizmeti alarak mümkün olabilir. Bu nedenle dilerseniz siz de dijital ajansınızdan sosyal medya yönetimi için hizmet alabilir ve bu sayede daha fazla ilgi ve rezervasyon talebi toplama fırsatı bulabilirsiniz.

   

  Dikkat çekici hikayeler oluşturmanın püf noktaları nelerdir?

  Turizm Sektöründe Yaratıcı Hikayeler Hazırlama

  İçerik nasıl oluşturulur ve bu içeriği markanızı geliştirmek, takipçisini artırmak için nasıl kullanabilirsiniz diye düşünüyorsanız, sosyal medyada ve hatta şimdi WhatsApp’te hikayelerle markanızla takipçileriniz arasındaki ilişkiyi besleyebilirsiniz. Üstelik 2019 yılı, tam da hikayenin yılı! Dijital pazarlamada 2019 için belirlenen trendlerde hikayeler önemli bir yer tutuyor. Hikayeler geçici olsa da etkisinin kalıcı olduğu düşünülüyor. Kaldı ki öne çıkanlarda hikayelerinizi sabitleyerek defalarca izlenmelerini sağlayabilir, oluşturduğunuz kampanyalara sayaç, etiket, beğeni, anket gibi özellikler ekleyerek etki alanını artırmayı da düşünebilirsiniz.

  Hikayelerde içerik nasıl oluşturulur konusuna gelecek olursak, bu noktada belki içerik nasıl oluşturulur sorusundan çok nasıl oluşturulmazı düşünmek gerekir. Hikayelerde her bir hikayenin en fazla 15 saniye süreyle takipçinin karşısında kalacağını düşünmek ve bundan yola çıkarak mesajı bu süre içerisinde tamamlamak, mümkünse ikinci hikayede devamını getirmek yerine tek bir hikayede mesajı vermek çok daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, hikayeleri birer dikey paylaşım olarak değerlendirmek ve buna göre içerik üretmek de daha fazla ilgi toplayacaktır. Yatay ya da hikaye boyutundan küçük paylaşımları hikayede paylaşmak hem içeriği anlaşılmaz ve dolayısıyla değersiz kılacak hem de estetik görünmeyecektir.

  Kampanyalar, tanıtım filmleri ve gündelik hikaye paylaşımlarında da yine hikayeye özgü bir kurgu yapmakta fayda olacaktır. Sonuç olarak tüm bu çalışmalar profesyonellik ve zaman gerektirir. Dolayısıyla yine iyi bir dijital ajansla çalışmak, sosyal medya yönetiminde bu tür detayları atlamamak, işi profesyonellere bırakmak çok daha etkili olacaktır. Sizce de öyle değil mi?

   

  Video içerikler için nasıl çalışmalar yapılmalı?

  Turizm Sektöründe Videolu İçerikler Hazırlama

  Sosyal mecralarda özellikle turizm sektörü için etki alanı en yüksek içerikler videolardır. Videolar, tatil tecrübelerinin cazibesini ortaya koymak ve ilgiyi rezervasyona dönüştürmek hususunda oldukça güçlü fikirler oluşturur. Dolayısıyla çekim kalitesi ve tekniği ile etkileyici video çekimleri yapılması, bununla birlikte doğru kurgunun oluşturulması, müzik ve markanın kurumsal logosunun, sloganının da yer aldığı tanıtım filmleri, indirimlerin ve tesisin cazip hale geldiği kampanya filmleri yoğun ilgi görüyor. Bu da satış ve karlılığı son derece etkiliyor.

  Bununla birlikte otelin görüntülerinden tamamen bağımsız, renklerin, tatile yönelik görsellerin ve söylemlerin kullanıldığı, tamamen yaratıcı masaüstü çalışmaların kullanıldığı kurgular da markalara değer kazandırıyor. Profesyonel masaüstü bilgi ve yaratıcılığın konuşturulduğu bu çalışmalar ve çok daha fazlası için siz de dijital ajansınızla iletişime geçebilir ve erken rezervasyon dönemlerinizi, otelinizin tanıtım çalışmalarını ve diğer tüm kampanyalarınızla duyurularınızı kurumsallığınıza uygun kalitede gerçekleştirebilirsiniz. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, milli veya dini bayramlar için kutlamalarınızı da yine kaliteli video kurgularıyla, etkileşimi artıracak çalışmalar şeklinde talep edebilir, sektörde tüm bu yaratıcı çalışmalarınızla rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

  Siz de oteliniz için içerik nasıl oluşturulur ve hangi içerikler için ne tür çalışmalar kurumsal kimliğinizle örtüşür merak ediyorsanız, profesyonel içerik desteği alarak dikkatleri üzerinize çekmek, satış ve karlılığınızı artırmak, gittikçe büyüyen bir markaya önderlik etmek için işi uzmanına bırakın; gerçekten iyi bir dijital ajansla çalışmanın kısa vadede dahi etkilerini görmeye başlayacağınızı unutmayın.

  before
  <
  Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
  form