Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

  parallax

  Oteller İçin Dijital Pazarlama Kanalları

  Dijital Pazarlama Kanalları

  Dijital pazarlama kanalları, her yıl olduğu gibi 2020’de de hedef kitleye ulaşmak için cazip kapılar açıyor. Dolayısıyla, hedef kitleyle markalar arasında sağlam köprüler kurmak, onlara en etkili şekilde ulaşmak mümkün olabiliyor. Dijital pazarlama trendlerine adapte olmak kuşkusuz ki dijitale yoğun mesai harcamayı ve profesyonel yaklaşımı gerektiriyor. Bu da markaların dijitale ilgi duyması, tüm bu teknolojileri ve gelişmeleri markalarına adapte etmek için dijital ajans desteği alması sonucu hakkını vererek gerçekleştirilebiliyor.

  Dijital pazarlama kanallarını yönetmek için profesyonel destek almayan markaların dijitale yaptığı yatırımlar, atıl hale geliyor. Boşa yapılan harcamalar, bir süre sonra dijitalin aslında pek bir kazanç sağlamadığı yönünde, yanlış ve olumsuz bir kanı oluşturuyor. Halbuki işin aslı çok başka… Dijital pazarlama, yalnızca profesyonel yardım alındığı müddetçe yoğun kar elde edilebilen kanallardan meydana geliyor. İşin iyi tarafı, bu yalnızca tek bir sektör için geçerli değil. Günümüzde turizm sektörü dijital üzerinden küçük işletmelerin büyüme hikayelerine, büyük işletmelerin globalleşmesine sahne oldu ve olmaya devam ediyor. Dolayısıyla her yıl dijital pazarlama kanallarına yenileri ekleniyor ve mevcut kanallar kendi içinde büyüyüp güncelleniyor.

  Turizm sektöründe de dijital dünyanın etkileri yadsınamaz düzeyde olduğundan, dijital pazarlama kanalları hakkında bilgi sahibi olmak son derece mühim. Bu nedenle, dijital pazarlama kanalları hangileri; hangi dijital pazarlama kanallarını otelinizin tanıtımı, satış ve pazarlaması için kullanabilirsiniz; dilerseniz birlikte dijital pazarlama kanallarını baştan tanıyalım…

   

  E-posta Pazarlama

  Kişisel bilgilere ulaşmak, tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de oldukça önemli. E-posta bilgileri de bu bilgiler arasında yer alıyor. Bunun nedeni elbette hepinizin de bildiği gibi dijital reklamlar arasında belki de en çok bilinenlerden biri olan e-posta pazarlama için e-posta listeleri elde edebilmektir.

  E-posta pazarlama yöntemi, hemen her sektör için kurtarıcı pozisyonunda görülebilir. Çünkü en kolay, çoğunlukla masrafsız ve etkili bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Oteller kampanyalarını, kutlamalarını, yenilikler hakkında bilgilendirmelerini e-posta aracılığıyla daha önce misafir ettikleri ya da doldurulan formlar aracılığıyla elde edilen e-posta adreslerine gönderirler. Bu şekilde, otelin kutlamalarını iletebilmesi ve böylece kullanıcılarla marka arasında bağ kurabilmesi, landing sayfasına, konaklama paketlerine veya rezervasyon ekranına bağlantı vererek karlılığını artırabilmesi mümkün oluyor.

   

  SEO

  Dijital pazarlama yöntemleri arasında sizi Google aramalarında üst sıralara taşıyacak, hedef kitlenizin organik aramalarında karşılarına çıkmanızı sağlayacak ve böylece sitenizin organik ziyaretçilerini artırırken, aynı zamanda marka bilinirliğinizin ve satışlarınızın da artışlarına imkan tanıyacak sihirli kelime: SEO. Arama motoru optimizasyonu olarak açılımını yapabileceğimiz SEO, markaların web sitelerinin sektördeki rekabetini kızıştıran başlıca konular arasında dikkati çekiyor. Sitelerin SEO çalışmaları profesyonellik gerektirdiği için her çalışma bu alanda başarılı olamayabiliyor.

  SEO desteği alırken, alanında uzman dijital ajanslarla çalışmak gerekiyor. Başarılı bir SEO çalışması inşa edebilmek için web sitesi içeriğinde dile hakim, hatasız ve SEO için sektörel bazda en uygun anahtar kelimelerin kullanıldığı, hedef kitlenin dikkatini çekebilecek, yalın ve bilgilendirici içerikler oluşturmak gerekiyor. Bu da kuşkusuz ki profesyonellik gerektiriyor.

   

  Affiliate Pazarlama

  Otelinizin reklamları nerelerde yayınlanıyor? Eğer reklam bannerlarınızdan verimli geri dönüş alamıyorsanız belki de doğru mecralarda yer almıyor olabilirsiniz. Affiliate pazarlama yöntemi, dijital pazarlama yöntemleri arasında sizi doğru mecra ile buluşturan, doğru bloggerların, doğru dijital yayın kanallarının sayfalarında yer almanızı sağlayan bir yöntemdir.

  Bloggerlar ya da dijital yayınlarla anlaşarak, doğal bir şekilde sitenize yönlendirmeler alabilir ya da bu sayfalarda reklam bannerlarınızla yer alabilirsiniz. Dolayısıyla, örneğin otelinizden seyahat bloggerlarının blog yazılarından bazılarında bahsedilmesi ve otelinizin adının geçtiği yerlerde tıklanabilir olarak, kullanıcıların sitenize yönlendirilmesi mümkün olabilir. Call-to-action olarak ifade edilen bu sistemle, çok takip edilen yayınlar veya bloggerlar aracılığıyla hem marka bilinirliğinizi hem de rezervasyonlarınızı artırabilirsiniz.

  Bu noktada doğru blogger veya yayınla doğru otelin buluşmasının sağlanması, dijital analizinizi doğru yapabilen, markanızı en etkili şekilde tanıtabilecek, profesyonel dijital ajanslar aracılığıyla gerçekleşebilir. Eğer dijital reklam bütçenizin boşa gitmesini istemiyorsanız, affiliate pazarlama yöntemi için profesyonel bir dijital ajansla iletişime geçebilirsiniz.

   

  PPC Reklamlar

  Otelinizin dijital reklamları için ödediğiniz bütçenin, tıpkı kontör yükler gibi her tıklamada eksildiği pazarlama yöntemi PPC reklamlar ile yapılıyor. Tıklama başına ücretlendirme şeklinde Google’da sektörel anahtar kelime aramalarında üst sıralarda yer alıp, tıklama başına ücretlendirilerek, ayrılan bütçe tükendiğinde yeniden yükleme yapmak suretiyle üst sıralara taşınmak bu şekilde mümkün olur.

  Marka bilinirliğini inşa ederken sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak dikkati çeken PPC reklamlar, profesyonellik gerektirmektedir. Eğer alanında uzman bir dijital ajansla çalışmazsanız, PPC reklamlar için harcadığınız bütçe boşa gidebilir ya da olması gerektiğinden fazlasını harcamak zorunda kalabilirsiniz. Google Ads konusunda tecrübeli bir dijital ajans sayesinde harcamaları minimuma indirebilir, markanızı parlatma, satış ve karlılığınızı artırma fırsatı bulabilirsiniz.

   

  İçerik Pazarlaması

  İşte sizi Google’da, sosyal medyada, kısacası dijital her alanda yükseltecek stratejinin genel adı: İçerik pazarlaması… İçerik pazarlaması birkaç farklı dijital pazarlama kanalının ortak adı olarak değerlendirilebilir. Ancak içerik pazarlamasını kendi başına değerlendirmek ve tanımak gereklidir.

  Bildiğiniz gibi her marka için olduğu gibi turizm sektöründe yer alan markalar için de içerik en önemli unsurdur. Hedef kitlenizle markanız arasında bağ kurabilmeniz, takipçi kazanabilmeniz, takipçiniz olmayan kullanıcılarda ilgi uyandırarak onların sitenizi/landing sayfanızı/sosyal medya hesaplarınızı/ paylaşımlarınızı ziyarete yönlendirebilmeniz tamamen ne kadar profesyonel içerik oluşturduğunuzla ilgilidir.

  Web sitesi ve landing sayfalarının Google aramalarında üst sıralara taşınmasını sağlayan, SEO’ya yönelik oluşturulmuş, verimli ve güçlü içerikler sayesinde hem organik aramaları artırabilir hem de Google’daki yerinizi tamamen masrafsız bir şekilde üst sıralara taşıma fırsatı bulabilirsiniz. Ancak bunun için SEO uyumlu içerik oluşturulması, mümkünse bir blog sayfanızın bulunması, bu sayfaya düzenli içerik girişi yapılması önem teşkil etmektedir.

  Bununla birlikte elbette içerik pazarlamasını yalnızca web içeriği olarak değerlendirmemekte fayda var. İçerik oldukça geniş kapsamlı bir ifadedir. Yazılı olduğu kadar görsel içerik hususunda da kaliteli ve güçlü görsel içeriğe ihtiyaç olduğu bir gerçek… Facebook’un video içeriğe daha fazla önem vermesi ve öne çıkartması da bunun başlıca göstergelerinden biri olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla eğer markanızın kurumsal kimliğini korumak istiyor ve marka algınızın güçlü, kaliteli ve prestijli olması için çalışıyorsanız, kaliteli görsel içerik ve bu görsel içeriği destekleyecek profesyonel yazılı içerik yardımı almanızda fayda vardır.

  İçerik, markanızın kendini ifade etme şeklidir. Dolayısıyla markanızın kendini doğru tanıtması, hedef kitleye doğru hitap edebilmesi ve ilginin rezervasyona dönüşmesi için siz de profesyonel içerik yardımı almalısınız. Dijital ajansınızın bu konuda en iyisi olduğundan emin olmanız, markanızın geleceğini olumlu yönde etkileyecektir.

   

  Sosyal Medya Pazarlama

  Günümüzde tüm sektörler ve hatta yalnızca markalar değil, doğrudan şahıslar için de popülariteyi belirleyen, gündemin nabzını tutan ve hatta değiştiren, asılsız olduğu kadar son derece doğru ve gerçek bilgiye de ulaşılabilen, hayatlarımızın ortasında kendine sağlam bir yer edinen sosyal medya, elbette pazarlamanın artık anavatanı olarak görülüyor. Öyle ki artık A’dan Z’ye tüm markalar, tüm ünlüler, tüm ünlü olmak isteyenler, takipçi toplamaya çalışanlar ve dahası, stratejilerini sosyal medyaya göre kurguluyor. Dev markalar dahi satış ve pazarlama için nabzı sosyal medya üzerinden yokluyor.

  Elbette sosyal medyada her gün dünyadaki tüm markalar milyonlarca içerik yüklüyor. Dolayısıyla rekabet de buna bağlı olarak kızışıyor ve her markanın öne çıkma, hedef kitlesini yakalama süreci yaptığı çalışmalara göre zorlaşabiliyor. Eğer bu sürecin çok daha kısa, keyifli ve kolay geçmesini istiyor, tüm paylaşımlarınız, hikayeleriniz ve marka serüveninizle hedef kitlenizi yakalamayı amaçlıyorsanız, alanında profesyonel bir dijital ajansla çalışmanız sizi sosyal medyada da zirveye taşıyacaktır.

   

  Influencer Pazarlama

  Sosyal medyanın yükselişiyle yepyeni meslek dalları ortaya çıktı. Tıpkı sosyal medya uzmanlığı gibi sosyal medyada yüksek etkileşim alan, çok takipçili ve spesifik bir kitleye hitap eden sosyal medya profilleri, influencer yani etki eden kimse olarak tanımlanmaya başladı. Kitleleri etkileyen bu kimseler, markaların da yakın markajında olmaya, onlarla marka işbirlikleri yapmaya başladılar.

  Sosyal medya reklamları içerisinde kendine yer edinen influencer pazarlama yöntemi, markanın bir influencer ile anlaşarak o kişinin takipçilerine markadan bahsetmesi, bu markanın kendisini ne kadar mutlu ettiğini aktarması, takipçilerin de satın almaya yönlendirilmesi üzerine kurulu bir dijital pazarlama kanalı olarak ifade edilebilir. Turizm sektörü için de seyahat üzerine içerik üreten influencerlar, aile tatilleri ile öne çıkan oteller için sosyal medya anneleri/babaları, balayı otelleri için çift olarak öne çıkan influencerlar ile oteller anlaşma sağlıyorlar. Daha sonra bu influencerları otellerinde ağırlıyor ve onlardan otel memnuniyetine yönelik paylaşımlar yapmaları isteniyor.

  Elbette her otelin kendi konseptiyle uyum sağlayacak doğru influencer ile çalışması oldukça önemli. Influencerlardan fiyat almak ya da anlaşma sağlanacak doğru influencerı bulmak gibi bu süreçleri yönetmesi, hedef kitle analizinin doğru yapılması ve buna yönelik hangi isimlerin değerlendirilebileceğine karar vermek adına bir dijital ajansla çalışmak size avantaj sağlayacaktır. Bu sayede yaptığınız yatırımın geri dönüşünü çok daha verimli bir şekilde alabilirsiniz.

   

  Viral Reklamlar

  İnternet kullanıcıları arasında ağızdan ağıza yayılan ve bu nedenle virüs gibi oluşan bir salgına işaret etmek için viral adını alan viral reklamlar, markaların tamamen amatörce çekilmiş reklamlarından ya da son derece profesyonel, kısa film ya da reklam filmi şeklinde çekilmiş işlerinin çok fazla kullanıcı tarafından sosyal medyada yayılmasından meydana gelir.

  Bu tür çok etkileşim alan videolar elde edebilmek için, markalar profesyonel dijital ajanslarla anlaşır ve bazen doğrudan markanın adı kullanılırken, bazı videolarda ise markanın adı doğrudan kullanılmayabilir. Dolayısıyla viral reklamların bazılarında videonun bir reklam çalışması olduğu anlaşılmayabilir. Aslına bakarsanız bu şekilde çok daha fazla yayılım imkanı bulunabilir ve ister istemez markanız için “reklamsız reklam” yapma fırsatı bulabilirsiniz.

  Tüm dijital pazarlama kanalları ve reklam çözümleri için siz de markanızla uyum sağlayabilecek, markanızı hayallerinizin ötesine taşıyacak ve karlılığını artıracak bir dijital ajansla çalışmaya bir an önce başlayabilirsiniz. Siz de karlılığı, marka bilinirliğini, dijital platformlardaki yükselişinizi şansa bırakmayın. Profesyonellerle çalışmak için CRM Medya Turizm ekibine bir an önce ulaşın.

   

  before
  <
  Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
  form