Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

  SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

  parallax

  Markaların dijital platformlarda hedef kitleleriyle bir araya gelebilmeleri, ziyaretçi trafiği ve potansiyelini yükseltebilmeleri için arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmeleri gerekir. İnternet kullanıcıları, yaptıkları anahtar kelime aramalarının sonuçlarına göre, öncelikle ilk sayfadaki, ardından da ilk sıralardaki markaların web sitelerine yönelmektedir. Google Reklamları da kuşkusuz ki bunu sağlamaktadır. Ancak, her koşulda arama motorlarında kullanıcı alışkanlıklarına yanıt verebilecek şekilde ilk sıralara yükselmek, marka bilinirliği, satış ve karlılık, web sitesi etkinliği gibi pek çok parametrede önemli bir etkileşim sağlayacaktır. Bu da elbette dijital stratejilerde doğru bir yol izlendiğinin, dijital bir kanıtı olarak raporlara yansıyacaktır. Bu raporlar, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarına yönelik başarıyı gösterir. Peki, SEO nedir ve dijital platformlarda markaların SEO çalışmalarına neden ihtiyacı vardır?

  seo

  SEO Nedir?

  Web sitelerinin sektörel ve marka özelinde, internet kullanıcılarının kullanıcı alışkanlıkları ve muhtemel arama sonuçlarına yönelik seçilen anahtar kelimelerle, arama motorlarının kriterlerini karşılayabilecek hale getirilmesine SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu adı verilmektedir. Kullanıcılar, yapılan SEO çalışması sonucunda, ulaşmak istedikleri tüm mecralara, ürün, hizmet ve kurumsal sayfalara kolaylıkla erişebiliyor.

  SEO nedir ve SEO bir marka için ne kadar önemlidir gibi sorulara artık dijital platformlarda yavaş yavaş yaygınlaşan ve artık hakim olunduğu söylenebilir. SEO, bir markanın geleceğidir. Bir markanın bilinirliğinin, daha fazla kişiye ulaşarak bir potansiyel oluşturmasının, markaya olan bağlılığın, marka değeri ve kurumsallığın temelleri SEO ile güçlenir. Eğer siz de markanızı hedef kitlesi ile buluşturmak, kurumsal ve marka değerini yükseltmek, arama motorlaarı üzerinden yapılan anahtar kelime aramalarında öne çıkmasını sağlamak isterseniz, SEO çalışması için profesyonel yardım alabilirsiniz.

  sosyal medya facebook reklamları

  SEO Danışmanlığı

  SEO nedir ve ne kadar önemlidir; tüm bunlardan bahsettikten sonra, elbette bu çalışma nasıl yapılacak; bu konuya da değinmekte fayda var. SEO nedir sorusunun altında, bolca “anahtar kelime” dedik. Anahtar kelime, sektörel ve markaya özel olmak üzere pek çok açıdan ele alınabilir. Anahtar kelimeler, markaların sunduğu ürün ve hizmet ile temsil ettiği herkesi ve her şeyi işaret eder. Dolayısıyla ticari bir markadan gönüllülük esasına dayalı çalışan bir derneğe kadar, dijital platformda yer alan herkes için erişim kolaylığı sağlamanın yolu, doğru anahtar kelimeleri seçmekten geçer.

  Seçilen anahtar kelimeler, kullanıcıları ulaşmak istedikleri marka, ürün, hizmet, kişi ve bilgilerle buluşturur; söz konusu markanın web sitesini de bu anahtar kelime aramalarında ilk sıralara yükseltir. Bu da elbette doğru ve etkili SEO çalışmasının sağlanmasıyla mümkündür. Bir marka için yapılan SEO çalışmasında amaç, web sitesinin popülaritesinin artırılması, yani düzenli ziyaretçi trafiği, düzenli içerik girişi ve linklerin artırılması, bu linklerin de yaygınlaştırılması ile mümkündür. Bunu sağlamak için de doğru anahtar kelimelerle ziyaretçi çekmek, bu anahtar kelimeleri içeren doğru, etkili, bilgi veren, paylaşıma yönlendiren yazılı ve görsel içeriklere sahip linkleri çoğaltmak esastır.

  seo

  Kelime ve Rakip Analizi

  İnternet kullanıcılarının kullanıcı davranışlarını, dijital platformlardaki alışkanlıklarını ve bir markanın rakiplerinin dijital stratejilerini doğru analiz etmek, SEO kapsamında etkili çalışmalar yapabilmek için iyi bir yol haritası çizecektir. SEO nedir ve nasıl etkili bir SEO çalışması yapılabilir; bunu değerlendirirken, dijitaldeki gelişmelerin yanı sıra rekabet ortamını da dikkatlice değerlendirmek gerekir. Bir marka için SEO’ya yönelik kelime ve rakip analizi yapıldıktan sonra oluşturulacak anahtar kelime listeleri sayesindene tür içerkler oluşturulabileceği, SEO’da hangi anahtar kelimelerin öne çıkması gerektiği ve linklerin hangi anahtar kelimelere yönelik yapılandırılacağı belirlenebilir. Bu da SEO’nun etkisini artıracak ve arama motorlarında hedef kitleye ulaşabilmek ve arama sonuçlarında ilk sıralara yükselebilmek için zemini güçlendirecektir.

  sosyal medya facebook reklamları

  Site İçi ve Dışı Optimizasyon

  SEO nedir konusunu biraz daha genişletmek gerekirse, iki şekilde ele alabiliriz. SEO, site içi ve site dışı optimizasyon olarak farklı alanlarda değerlendirmeli ve bu iki alanda ayrı çalışmalarla güçlendirilmelidir.

  Site içi optimizasyon, bir markanın web sitesi içerisindeki yazılım ve yazılı içerik gibi anahtar kelime çalışmaları kapsamında ele alabildiği, kendi içindeki tüm çalışmaları temsil etmektedir. İçerik kalitesi, doğru ve etkili anahtar kelime kullanımı, sitenin organik trafik oluşturmaya yönelik dikey aramalara yanıt verebilmesi, web sitesine pek çok link bağlanabilmesi ve dolayısıyla fazla link indekslenebilmesi, mobil uyum gibi parametreler site içi optimizasyon dahilinde bazı özelliklerdir. Bu özelliklere sahip web siteleri, arama motoru sonuçlarında dijital hedeflerini büyük ölçüde gerçekleştirebileceklerdir.

  Bir de site dışı optimizasyon vardır ki bu da arama motorları ile site içi uyumu yakaladıktan sonra, web sitesi üzerinde kullanıcılar ve arama motorunun oluşturacağı etkiyi yönetebilme kabiliyetidir. Bu da kaliteli ve bilgi veren içerikler üretilmesi sonucu, hedef kitle için faydalı içerikler üretmek ve onları doğru analiz ederek, web sitesindeki içerik bağlantılarını sosyal medya başta olmak üzere farklı dijital mecralarda paylaşmasını sağlayarak, onları site içerisinde daha fazla vakit geçirmeye yönlendirerek, arama motoru botlarının sayfaları sürekli indekslemesi nedeniyle site geçmişini temiz tutarak, sektörel anahtar kelimelere link bağlayarak ve kelimelere call-to-action verip, arama motorlarında bu kelimelerin otoritesi konumuna gelerek mümkün olabilir. Tüm bunlar, site dışı optimizasyon çalışmalarından bazılarıdır. Arama motorlarının site dışı optimizasyonu sağlamak adına aradığı kriterleri, ancak profesyonel destek alarak çözüme ulaştırabilirsiniz. Burada saydıklarımıza ek olarak yine bazı parametreler site dışı optimizasyon için değerli olacaktır.

  seo

  Raporlama

  SEO için yapılan tüm çalışmaların ardından, etkinliğini ölçümlemek ve buna göre yeni stratejiler kurgulamak gerekmektedir. Raporlama, web sitelerinin arama motorlarında gösterdiği performansı, doğru uygulanıp uygulanmadığını, ne kadar verim alındığını ortaya koyar. Dolayısıyla, aslında SEO nedir ve nasıl uygulanmalıdır; buna dair pek çok ipuçları barındırır.

  Raporlar, link ve dolayısıyla alan adı verimliliğini, site trafiğinin organik ve inorganik ölçümlerini, alınan verilere dayanarak nasıl bir aşama kaydedildiğini, görüş ve önerileri içermelidir. Buna bağlı olarak dijital stratejilerde rekabeti tırmandıracak adımlar atmak mümkün olcaktır.

  sosyal medya facebook reklamları

  <
  Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
  form